مجله آموزشی

مقایسه برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار و روش های سنتی | راندمان 5 برابری برداشت مکانیزه

آزمون عملکرد شیکر قابل حمل موتور دار برداشت لیمو

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار

ورود تکنولوژی به هر عرصه ای کار را برای انسان بسیار راحت می کند و سرعت انجام کارها را بالا می برد. برداشت محصولات درختی نیز از این قائده مستثنی نیست. با مقایسه برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار و روش های سنتی در می یابیم که برداشت محصولات با شیکر قابل حمل موتور دار باعث کاهش هزینه های برداشت و کاهش چشمگیر آسیب های جانی کارگران در فصل برداشت شده و هم چنین باعث بالا رفتن سرعت برداشت می شود. این موارد نزد باغ دارانی که به دنبال استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در فرآیند باغداری خود هستند محبوبیت بیشتری دارد.

مشقت های برداشت سنتی لیمو

سختی های برداشت لیمو را باید از کارگران برداشت لیمو پرسید که در فصل تابستان، در اوج گرما و زیر تابش آفتاب با شاخ و برگ پر از تیغ لیمو دست و پنجه نرم می کنند و با استفاده از روش های سنتی (چوب دستی) اقدام به برداشت لیمو از درختان باغ می کنند.

کارگران برای محافظت دست و صورت خود از تیغ های درخت لیمو از پوشش های ضخیمی استفاده می کنند که تحمل هوای گرم را برایشان چند برابر سخت تر می کند. در روش سنتی برداشت لیمو کارگر برداشت کننده باید از یک طرف شاخ و برگ درخت را با استفاده از یک چوب دستی کنار زند، سپس کارگر دیگری با استفاده از یک چوب دستی بلند دیگر سعی بر ضربه زدن به شاخه های پر محصول می کند و با ضربه زدن باعث ریزش محصول بر روی زمین می شود.

این مراحل چند بار در جهات مختلف یک درخت تکرار می شود تا درخت به طور کامل برداشت شود. در این مراحل کارگران باید سر و صورت و دستهای خود را توسط پوشش های ضخیم از آسیب دیدن توسط تیغ های درخت لیمو محافظت نمایند.

در انتها پس از ریزش محصول بر روی زمین کارگران باید تمام لیمو های ریخته شده را با دست جمع آوری نمایند که این امر خود بسیار خسته کننده و زمان بر است. در کلیپ زیر مشقات برداشت سنتی لیمو را خواهید دید.

 

معایب روش سنتی برداشت لیمو

روش سنتی برداشت لیمو باغ دار را با چالش های زیادی رو به رو می کند. از آسیب رسیدن به جوانه های بار ده سال آینده به دلیل ضربات چوب دستی و شکستن شاخه ها در اثر خم کردن گرفته تا هزینه های بسیار گزاف نیروی کار. علاوه بر آن به دلیل کمبود نیروی کار، برداشت لیمو از باغ های وسیع امری بسیار هزینه بر است و نیازمند برنامه ریزی و صرف وقت و انرژی بسیار زیادی می باشد.

چالش اصلی

اما چالش اصلی برداشت سنتی به ویژه در باغات با وسعت زیاد به وجود آمدن چالش های مکرر بین کارفرما و کارگر است. کارفرما موظف است برای استفاده از نیروی کار شرایط را برای او فراهم آورد. هزینه های رفت و آمد، هزینه های خوراک، دستمزد و … از جمله هزینه هایی است که کارفرما باید آن ها را برای کارگر تأمین نماید.

کمبود در تأمین به موقع هر یک از موارد ذکر شده باعث نارضایتی کارگر شده و همین امر فضای بین کارگر و کارفرما را دچار چالش کرده و در نهایت روند برداشت را مختل و یا طولانی و سخت می نماید. انصراف از کار کردن در فصل برداشت از سوی کارگران به دلایل مختلف و کمبود نیروی کار باعث می شود که برداشت باغات لیمو برای باغ دار با مخاطرات فراوانی همراه باشد.

تکنولوژی جدید برداشت لیمو و دیگر محصولات درختی

روش نوین برداشت لیمو، برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار است. شیکر قابل حمل موتور دار وسیله ای است که توان خود را از موتور بنزینی (دو زمانه) خود می گیرد و آن را تبدیل به حرکت رفت و برگشتی می نماید. این حرکت رفت و برگشتی توسط قلاب (هد یا هوک شیکر) به درخت منتقل شده و باعث ایجاد لرزش در درخت می شود. در نهایت لرزش باعث ریزش محصول خواهد شد.

شیکر قابل حمل موتور دار

شیکر قابل حمل موتور دار

راندمان 5 برابری شیکر قابل حمل موتور دار

یک شیکر قابل حمل موتور دار به تنهایی توسط یک اوپراتور حداقل معادل 5 کارگر می تواند عملیات برداشت را انجام دهد. هرچه اوپراتور ماهر تر باشد عملیات برداشت از یک درخت نیز با صرف زمان کمتری صورت می گیرد که این امر بستگی به انتخاب شاخه های مناسب و هم چنین نحوه قرار گیری اوپراتور و زاویه دستگاه با شاخه درخت دارد. اوپراتور رفته رفته با کسب تجربه می آموزد که بهترین شاخه ها برای برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار کدام هستند.

 

نقاط قوت روش نوین برداشت

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار باعث کاهش چشمگیر هزینه های برداشت خواهد شد. ضمن این که کارفرما (یا باغ دار) از چالش های متعدد ذکر شده در روش سنتی رهایی می باید. استفاده از شیکر برداشت لیمو باعث بالا رفتن سرعت برداشت و هم چنین آسیب نرسیدن به جوانه های بار ده سال آینده می شود. با این روش درختان باغ هر سال باردهی مناسبی خواهند داشت.

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار

البته باید در نظر داشت که برای کسب بهترین نتیجه از برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار عواملی نظیر نوع هرس و تربیت درختان نیز باید مناسب برداشت مکانیزه باشد که این امر نیازمند صرف وقت و انجام هرس مناسب در طی چند سال می باشد.

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار

برداشت لیمو با شیکر قابل حمل موتور دار

کلام آخر

ورود تکنولوژی های جدید در زمینه های مختلف همیشه با نگرانی های متعددی از سوی کارگران و کارفرمایان آن ها رو بروست. اما پیشرفت علم و ایجاد روش های جدید در امور مختلف باغ داری و کشاورزی همیشه کار را برای هر دو قشر کارگر و کارفرما راحت تر کرده و قطعا در انتها باعث افزایش عملکرد خواهد شد.

(درباره شیکر قابل حمل موتور دار بیشتر بدانید)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *