تعمیرات و پشتیبانی

تعمیر و سرویس قیچی شارژی

تعمیر و سرویس قیچی شارژی

یادگیری تعمیر و سرویس قیچی شارژی و شناخت قطعات برای همه ضروری نیست. اما اگر کسی با قیچی شارژی سر و کار دارد بد نیست تا یکبار با مفاهیم، قطعات و نحوه کار قیچی شارژی آشنا شود تا در صورت بروز مشکل در حین کار بتواند مشکل را حل و یا در صورت نیاز قیچی را بدون خطر باز یا بسته کند.

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر از تعمیر و سرویس قیچی شارژی و شناخت قطعات آن اطلاعی ندارید هیچ وقت سعی بر باز کردن قیچی و تغییر وضعیت اجزای مختلف آن نکنید. این کار بسیار خطرناک است. قیچی شارژی هم مانند دیگر ابزار می تواند در صورت باز و بسته شدن غیر اصولی حادثه آفرین باشد.

تعمیر و سرویس قیچی شارژی و شناخت قطعات

تعمیر و سرویس قیچی شارژی

در این مقاله به توضیح تعمیر و سرویس قیچی شارژی خواهیم پرداخت. تقریبا تمام قیچی های شارژی از ساختار یکسانی برخوردار هستند و عمده تفاوت آن ها در کیفیت ساخت و ماندگاری آن هاست. شاید یک قیچی شارژی ایتالیایی دارای ساختاری دقیقا مشابه یک قیچی شارژی چینی باشد و تمام قطعات آن ها مشابه هم باشد، اما تفاوت اصلی این دو قیچی شارژی در طول عمر قطعات مختلف و کیفیت و کارایی آن هاست که در حین کار و با گذشت زمان مشخص می شود.

تعمیر و سرویس قیچی شارژی

همه قیچی های شارژی به سرویس روزانه، هفتگی و آخر فصل نیاز دارند، اما برندهای معتبر کمتر پیش می آید که نیازمند تعمیرات کلی باشند. تعمیر و سرویس قیچی شارژی دو بخش جدا هستند. برای تعمیر قیچی شارژی شما نیاز دارید که ابتدا قطعات را بشناسید. لازم به ذکر است که هر کسی می تواند با کمی پشتوانه فنی سرویس قیچی شارژی را انجام دهد. اما تعمیر قیچی شارژی تنها باید در نمایندگی های مجاز و به دست افراد متخصص انجام شود تا از بروز خطرات احتمالی و آسیب به کاربر و دستگاه جلوگیری شود.

در این بخش به تشریح قسمت های مختلف قیچی شارژی و نحوه کارکرد آن ها می پردازیم. اگر بخواهیم عملکرد یک قیچی شارژی را تشریح کنیم ابتدا باید اجزای آن را بشناسیم.

پوسته قیچی شارژی

از بیرونی ترین لایه شروع می کنیم که قاب خارجی قیچی شارژی می باشد و ما آن را به نام پوسته قیچی شارژی می شناسیم. پوسته قیچی شارژی عموما از 3 قطعه تشکیل شده است. قاب سمت چپ، قاب سمت راست و درپوش محفظه سرویس قیچی شارژی. دقت در طراحی قیچی در برند های مطرح باعث می شود که ماندگاری و طول عمر قطعات و در کل دستگاه افزایش یابد. مثلا در قیچی شارژی ایتالیایی کامپانیولا درپوش محفظه سرویس قیچی شارژی توسط پیچ و مهره برنجی آجدار بسته می شود. همین نکته ظریف باعث می شود که طول عمر این قسمت به شدت افزایش یابد و با باز و بسته کردن مداوم پوسته آسیب نبیند.

در دیگر برندها پیچ درپوش محفظه سرویس قیچی شارژی مستقیما به پلاستیک پوسته پیچ می شود. هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی و باز کردن پوسته باید مراقب بود زیرا ممکن است قطعات پوسته در اثر صمغ و شیره درختان در فصل کار به هم چسبیده باشد و با اعمال فشار زیاد برای باز کردن بشکند.

پوسته قیچی شارژی

پوسته قیچی شارژی

تیغه قیچی شارژی (تیغه متحرک و تیغه ثابت)

در هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی باید توجه ویژه ای به تیغه قیچی شارژی داشته باشید. بخشی که عمل برش را انجام می دهد و همیشه باید تمیز، تیز و سالم نگاه داشته شود. اغلب قیچی های شارژی دارای یک تیغه ثابت با نوک ضخیم و یک تیغه متحرک تیز می باشند. تیغه ثابت نقش تکیه گاه را برای عمل برش انجام می دهد. شاخه را در بر می گیرد و تیغه متحرک شاخه را برش می زند. بعضی از قیچی های شارژی دارای 2 تیغه متحرک می باشند. البته اغلب قیچی های هرس به همان صورت معمولی با یک تیغه ثابت و یک تیغه متحرک طراحی و ساخته می شوند.

هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی مهم ترین بخشی از قیچی که هر روز باید به آن توجه داشت تیغه است. تیغه ها را همیشه تمیز و تیز و با گریس کاری منظم نگاه دارید. هر چه تیغه در شرایط بهتری باشد به موتور قیچی شارژی فشار کمتری وارد می شود و در کل عمر آن افزایش می یابد.

تیغه ثابت و متحرک

تیغه قیچی شارژی (تیغه متحرک و تیغه ثابت)

موتور قیچی شارژی

موتور قیچی شارژی اغلب از نظر ظاهری یکسان است و تنها از روی ظاهر نمی توان تفاوت آن ها را تشخیص داد. کیفیت ساخت متفاوت دلیل اصلی اختلاف قیمت موتور قیچی شارژی در برندهای مختلف است. این نوع موتور ها که به موتورهای بدون جاروبک و در اصطلاح BRUSHLESS معروفند دارای ساختاری ساده و بهینه برای تبدیل نیروی الکتریکی به نیروی حرکتی می باشند. تعمیر و سرویس قیچی شارژی به خصوص موتور قیچی حتما باید توسط تعمیرکار مجاز انجام شود.

حرکت چرخشی تولید شده از موتور به دلیل دور بالا (حداکثر دور موتور در مدل های مختلف متفاوت است) و کم بودن گشتاور برای عمل بریدن شاخه مناسب نیست. به همین دلیل دور موتور را به وسیله یک جعبه دنده طی چند مرحله کاهش می دهند تا گشتاور مناسب برای بریدن شاخه تأمین شود.

جعبه دنده قیچی شارژی از سیستم چرخدنده خورشیدی و سیاره ای استفاده می کند و با تکرار این عمل (معمولا در 3 مرحله) نیروی مورد نیاز برای بریدن را تامین می کند. هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی باید به خاطر داشته باشید که باز کردن جعبه دنده قیچی شارژی باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

1 موتور، 2 جعبه دنده و 3 شاسی قیچی شارژی

موتور قیچی شارژی ، جعبه دنده ، شاسی قیچی شارژی

شاسی قیچی شارژی

شاسی قیچی شارژی معمولا یک قطعه تراشکاری شده از جنس آلومینیوم است که از یک سو به خروجی جعبه دنده متصل است و از سوی دیگر تیغه های ثابت و متحرک و چرخدنده انتقال نیرو به تیغه را در بر می گیرد. شاسی قیچی شارژی در برندهای مختلف معمولا شبیه به هم است مگر اینکه تفاوتی در سیستم انتقال توان در آن ها وجود داشته باشد.

برای مثال قیچی شارژی ایتالیایی استارک ال یک چرخدنده نسبت به قیچی اسپیدی اضافه دارد و سیستم انتقال توان آن حتی با قیچی PRU 45 یا قیچی PRU 40 نیز متفاوت است و از لحاظ عملکردی بسیار قدرتمند است. باز و بسته کردن شاسی و جعبه دنده و موتور در هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی نیازمند داشتن دانش فنی است. هیچگاه اقدام به باز کردن جعبه دنده و موتور قیچی شارژی ننمایید.

چرخدنده های انتقال نیرو به تیغه ها

چرخدنده انتقال نیرو به تیغه قیچی شارژی

برد کنترل قیچی شارژی

برد کنترل قیچی شارژی معمولا دو عدد است. یک برد کوچکتر که نزدیک ماشه تعبیه شده و اصطلاحا به آن برد هال قیچی شارژی گفته می شود و یک برد بزرگتر و اصلی که در انتهای قیچی تعبیه می شود و تمام عملکرد قیچی را کنترل می کند. وظیفه برد هال قیچی شارژی تعیین موقعیت تیغه متحرک است. به بیان دیگر این سنسور هال است که با فشار دادن ماشه به برد اصلی دستور می دهد که تیغه متحرک چه موقع و به چه میزان باز و یا بسته شود.

همانطور که گفته شد برد کنترل قیچی شارژی تمام تنظیمات و عملکردهای قیچی را کنترل می کند. ذخیره تنظیمات، باز یا بسته شدن تیغه ها، میزان شارژ باتری، عملیات عیب یابی خودکار و در بعضی از مدل ها مثل قیچی شارژی اسپیدی ساخت شرکت کامپانیولا ایتالیا محافظت از موتور را نیز بر عهده دارد. برد کنترل قیچی شارژی اسپیدی هنگامی که قیچی تحت فشار قرار گیرد و اوپراتور سعی بر بریدن شاخه های بیش از حد سفت، خشک و یا قطور تر از میزان مناسب برای برش با این قیچی نماید قفل شده اجازه کار را به موتور نمی دهد.

در این حالت موتور دستگاه که قطعه مهم تر و گران بها تری است سالم می ماند و برد کنترل قیچی شارژی باید تعمیر گردد. بدین صورت هزینه تعمیر و سرویس قیچی شارژی به مراتب کاهش پیدا می کند.

برد اصلی قیچی شارژی

برد کنترل قیچی شارژی

برد هال قیچی شارژی

برد هال قیچی شارژی

باتری قیچی شارژی

باتری قیچی شارژی نسل جدید عموما از جنس لیتیوم یونی (لیتیوم-آیون) می باشد. این تکنولوژی که در باتری گوشی های موبایل هم استفاده می شود از لیتیوم برای ذخیره انرژی الکتریکی استفاده می کند. باتری قیچی شارژی جدای از بحث ظاهری و اختلاف در وزن، دارای 2 مولفه مهم است. یکی ولتاژ باتری که با واحد ولت و دیگری ظرفیت باتری که با واحد آمپرساعت سنجیده می شود. هرچه قیچی یا اره قوی تر باشد باتری با ولتاژ بالاتری نیاز دارد و هرچه مدت زمان کارکرد طولانی تر مد نظر باشد، باتری باید دارای آمپراژ بالاتری باشد.

پس به طور خلاصه می توان گفت که ولتاژ رابطه مستقیم با قدرت ابزار دارد و آمپراژ رابطه مستقیم با طول زمان کارکرد ابزار دارد. باید به این نکته توجه کنید که هر چه آمپراژ یک باتری بالاتر رود جثه و وزن آن نیز بزرگ تر می شود. به عبارت دیگر بین دو باتری با ولتاژ یکسان و با آمپراژ متفاوت، باتری دارای آمپراژ بالاتر سنگین تر و بزرگ تر خواهد بود. به همین دلیل قیچی و اره های شارژی که برای کار در زمان طولانی تری طراحی شده اند اغلب دارای باتری بزرگ به شکل کوله پشتی می باشند. به طور کلی عمده هزینه تعمیر و سرویس قیچی شارژی مربوط به باتری آن ها می شود.

در نظر داشته باشید برای تعمیر و سرویس قیچی شارژی و به خصوص تعمیرات باتری به هیچ وجه خودسرانه عمل نکنید. باز کردن باتری به دلیل وجود مواد شیمیایی سمی و خطرناک موجود در سلول های باتری بسیار خطرناک است. از باتری ممکن است مواد سمی نشت کند. حتی خطر انفجار باتری را نیز نباید نادیده بگیرید.

این مقاله را از دست ندهید: آمپراژ و ولتاژ باتری چه تأثیری در عملکرد قیچی و اره شارژی دارد؟
باتری قیچی شارژی

باتری قیچی شارژی

صفحه نمایش قیچی شارژی

بعضی از قیچی های شارزی دارای صفحه نمایشگر هستند که می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربر قرار دهد. صفحه نمایش قیچی شارژی اطلاعاتی مانند تعداد برش و میزان شارژ باتری و همچنین سیستم نمایش ایرادات پیش آمده در قیچی را به نمایش می گذارد. داشتن صفحه نمایش امری حیاتی برای قیچی شارژی نیست اما مدل های کامل تر قیچی های شارژی عموما دارای صفحه نمایش هستند. طراحی صفحه نمایش ها متفاوت است و معمولا با روشن کردن قیچی در ابتدا اطلاعاتی در باره سازنده قیچی نیز نمایش داده می شود.

علاوه بر آن محل قرار گیری صفحه نمایش هم در قیچی های مختلف متفاوت است. در قیچی های ایتالیایی کامپانیولا مدل های استارک ام و استارک ال صفحه نمایش در کنار قسمت برش و بالای قیچی و در قیچی های لهستانی سوآن سافت مانند مدل های PRU 40 و PRU 45 در پشت قیچی قرار گرفته است. این که کدام محل برای قرارگیری صفحه نمایش بهتر است به سلیقه کاربر بر می گردد. برای تعمیر و سرویس قیچی شارژی و صفحه نمایش آن حتما از مرکز خدمات مجاز کمک بگیرید.

ماژول صفحه نمایش قیچی شارژی

صفحه نمایش قیچی شارژی

پیچ اصلی قیچی شارژی و مهره رگلاژ و قفل کن

از جمله مهم ترین بخش هایی که در هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی باید توجه ویژه ای به آن ها داشته باشید این بخش ها هستند. پیچ اصلی قیچی شارژی یک پیچ بزرگ است که وظیفه نگهداری از تیغه های ثابت و متحرک را بر عهده دارد. در قیچی های ایتالیایی کامپانیولا محل گریس خور قیچی نیز روی آن تعبیه شده و به شکل یک ساچمه کوچک همانطور که در تصویر می بینید مشخص است.

این مدل پیچ در میان خود دارای منافذی است که وقتی با اسپری گریس را از پشت ساچمه، گریس را به داخل اسپری می کنیم، گریس به تمام نقاط حساس بین تیغه ها و قسمت هایی که به روی هم میلغزند می رسد و قیچی را به راحتی گریس کاری می کند. با گریس کاری منظم هزینه تعمیر و سرویس قیچی شارژی به مراتب کاهش پیدا می کند.

پس از پیچ اصلی قیچی شارژی نوبت به مهره رگلاژ می رسد. مهره رگلاژ معمولا به شکل یک مهره با دندانه هایی در اطراف طراحی می شود. در بخش سرویس قیچی شارژی نحوه صحیح بستن این پیچ توضیح داده شده است. پیچ اصلی از یک سو و مهره رگلاژ قیچی شارژی از سوی دیگر تیغه ها را در جای خود نگه می دارند. مهره رگلاژ باید فقط تا حدی سفت شود که تیغه ها لقی نداشته باشند. سفت کردن مهره رگلاژ باعث آسیب جدی به تیغه ها و موتور قیچی می شود و شل بودن آن نیز باعث شکستن تیغه ها و قفل کن و عدم برش درست قیچی شارژی می شود.

در هنگام تعمیر و سرویس قیچی شارژی توجه داشته باشید که قبل از باز کردن مهره رگلاژ باید قفل کن را باز کنید. اگر اشتباها قبل از قفل کن اقدام به باز کردن مهره رگلاژ نمایید باعث آسیب به دندانه های مهره رگلاژ خواهید شد.

قفل کن نیز تشکیل شده است از یک پیچ و یک چرخدنده که با درگیر شدن با دندانه های مهره رگلاژ و سفت کردن پیچ از شل شدن مهره رگلاژ جلوگیری می کند. طراحی دندانه دار مهره رگلاژ در قیچی های ایتالیایی کامپانیولا استفاده شده است و ممکن است در برند های دیگر طراحی های متفاوتی دیده شود. در زمان تعمیر و سرویس قیچی شارژی اگر این قطعات معیوب باشند حتما باید تعویض شوند تا به قسمت های حیاتی قیچی صدمه وارد نشود.

1 پیچ اصلی، 2 مهره رگلاژ و 3 پیچ قفل کن

1- پیچ اصلی قیچی شارژی ، 2- مهره رگلاژ ، 3- پیچ قفل کن

ماشه قیچی شارژی

ماشه قیچی شارژی یک قطعه پلاستیکی است که با فشار دادن آن دستور برش به سنسور هال و از آنجا به برد کنترل صادر می شود. شاید دقت کرده باشید که در بعضی از قیچی ها ماشه با یک روکش فلزی و یا تماما از فلز ساخته شده است. قیچی هایی که ماشه آنها فلزی باشد می توانند دارای سنسور تشخیص انگشت باشند. برای مثال همه قیچی های ایتالیایی برند کامپانیولا (CAMPAGNOLA) دارای ماشه فلزی و سیستم تشخیص انگشت هستند. قیچی های PRU 40 و  PRU 28 سوآن سافت (SWANSOFT) نیز این قابلیت را دارند. هر چه قیچی دارای امکانات بیشتری باشد به طبع قیمت آن نیز افزایش میابد.

ماشه قیچی شارژی با روکش فلزی

ماشه قیچی شارژی با روکش فلزی

قطعاتی که تا اینجا به آنها اشاره شد قطعات اصلی قیچی شارژی هستند. ممکن است در بعضی مدل ها قطعات گوناگونی وجود داشته باشد که در این مقاله به آن ها اشاره ای نشده باشد. به علاوه قطعات درونی جعبه دنده و موتور و قطعات الکترونیکی برد کنترل قیچی شارژی نیز از جمله قطعات حیاتی قیچی هستند که کار با آن ها نیازمند تخصص است و کاربران به هیچ وجه نباید اقدام به باز کردن و ایجاد تغییرات در آن ها نمایند. زیرا همانطور که گفته شد تعمیر و سرویس قیچی شارژی به صورت نادرست و غیر اصولی قیچی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای کاربر به دنبال داشته باشد.

تخصص، تعهد و خدمات پس از فروش ارزنده و توجه به مشکلات بهره برداران از اصلی ترین ویژگی های مدیران و پرسنل شرکت پویا گندم طلایی بوده و اعتقاد داریم که رمز ماندگاری و استواری و خوشنامی در این دوران پر تلاطم رضایت مندی بهره برداران محصولات از عملکرد این شرکت می باشد. اگر در رابطه با تعمیر و سرویس قیچی شارژی تجربه هایی دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید. نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما باعث رشد و ارتقای سطح علمی همه علاقمندان به کشاورزی و باغداری خواهد شد.

2 دیدگاه در “تعمیر و سرویس قیچی شارژی

  1. هوتن گفت:

    بسیار عالی و آموزنده. ممنون بابت این مطلب ارزنده و باقی مطالب مفید سایت شما. هیچ سایتی مثل شما با جزییات و دقیق مطالب در رابطه با تجهیزات باغبانی منتشر نمیکنه.

    1. PGTadmin گفت:

      سپاس از وقتی که برای مطالعه گذاشتید. خوشحالیم که براتون مفید بوده این مطلب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *