مجله آموزشی

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی

هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 ساخت شرکت بی ام وی ایتالیا

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی می تواند مشکلات متعدد بر سر راه شهرداری ها و سازمان های فضای سبز را از پیش رو بردارد. درخت کنوکارپوس به دلیل رشد سریع خود مورد توجه بسیاری از دست اندر کاران و مسیولان شهرداری ها و سازمان های فضای سبز و زیبا سازی شهر ها قرار گرفته است. به خصوص در مناطق جنوب کشور از سال 1397 این درخت را در بسیاری از شهر های جنوبی کشورمان کاشته اند. از جمله این شهرها اهواز، کیش و بندر امام را می توان نام برد که در فضاهای سبز و نقاط مختلف این مناطق می توان به وفور درخت کنوکارپوس را مشاهده کرد.

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی

درخت کنوکارپوس با رشد سریع و زیاد و همچنین مقاومت بالا به شرایط ناسماعد و کم آبی و شوری خاک در نگاه اول گزینه بسیار مناسبی برای کاشت و فضا سازی در معابر و فضاهای سبز شهری به نظر می رسد اما این تمام ماجرا نیست. در ادامه به تشریح مشکلات ناشی از رشد سریع این گونه و هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی می پردازیم.

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی

مشکل از جایی شروع می شود که درخت کنوکارپوس به شکل غیرقابل کنترلی رشد کرده و شاخ و برگ می گستراند و این امر انجام عملیات هرس را برای تیم های هرس کار بسیار سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن می سازد. ارتفاع زیاد باعث عدم دسترسی به شاخه های بالا برای هرس می شود. از طرفی به دلیل زیاد بودن این درختان در سطح شهر و همچنین رشد بسیار زیاد آنها هزینه های هرس به شدت بالا رفته و باعث ایجاد مشکلاتی در روند اجرای عملیات هرس گشته.

به نظر می رسد که عملیات هرس در شهر های جنوبی و به خصوص برای درختان کنوکارپوس نیازمند ایده جدیدی نسبت به انواع عملیات هرس مرسوم است و آن استفاده از دستگاه های هرس فرم دهنده و هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی می باشد.

دستگاه هرس فرم دهنده متشکل است از یک سیستم هیدرولیک مجزا از تراکتور، شاسی و تعدادی تولبار برش که روی هر تولبار تعدادی دیسک برش و یا چاقوی برش قرار گرفته اند. این دستگاه سوارشونده روی تراکتور، نیروی مورد نیاز خود را از پی تی او گرفته و با به حرکت درآوردن هیدرو پمپ ها نیروی لازم را برای حرکت تولبارها و همچنین چرخش دیسک های برش را تامین می نماید. مدل های مختلف این دستگاه دارای تعداد تولبار های مختلفی است که هر مدل برای شرایط و هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی مدل FLHD900 بسیار آسان انجام خواهد گرفت.

با دستگاه هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 قادر خواهید بود شاخه های خشک و یا تر را تا قطر 8 سانتیمتر برش زده و اشکال مختلفی به درخت بسته به برنامه جوان سازی درختان و اصلاح باغ ها بدهید. از دیگر مزایای استفاده از دستگاه هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 می توان به ایجاد معبر جهت تردد ادوات کشاورزی در فضای بین درختان و هم چنین رسیدن نور بیشتر به درختان پس از هرس فرم اشاره نمود.

در صورتی که هدف، هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی و فرم دهی درختان و بریدن شاخه هایی تا قطر 2 تا 3 سانتی متر باشد می توان به جای دیسک از چاقو های برش استفاده کرده و عملیات هرس را با دستگاه هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 با سرعت بیشتری ادامه داد. موارد استفاده از دستگاه هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900:

  • تبدیل باغات سنتی به مکانیزه
  • فرم دهی و یا سربرداری درختان
  • هرس جمعی درختان مرکبات، کیوی و …
  • مناسب برای هرس باغات کشت فشرده زیتون
  • ایجاد معابر در باغات
  • هرس جمعی و سریع و سربرداری درختان فضای سبز و معابر شهری

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی گزینه ای عالی است. مشخصات فنی این دستگاه نیازهای عملیات هرس درختان کنوکارپوس را مرتفع می نماید. این دستگاه با داشتن بازویی بلند می تواند عملیات سربرداری درختان را در ارتفاع و با سرعت بسیار زیاد و همچنین با دقت بالا انجام دهد.

هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 ساخت شرکت بی ام وی ایتالیا

هرس بشقابی فرم دهنده مدل FLHD900 ساخت شرکت بی ام وی ایتالیا

هرس درخت کنوکارپوس با دستگاه هرس بشقابی به لطف طراحی شاسی و بازوها و مفاصلی که برای آن در نظر گرفته شده است بهترین گزینه برای هرس کناره های تاج درختان کنوکارپوس می باشد زیرا می توان تولبار برش را با توجه به حرکت تراکتور با فاصله از ردیف درختان، و بدون نیاز به حرکت تراکتور در نزدیکی درخت (به دلیل وجود جداول و موانع شهری عبور تراکتور از نزدیکی درختان امکانپذیر نیست) تنظیم نمود و هرس کناره های تاج درختان را انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید