مجله آموزشی

عملکرد کمباین برداشت زیتون با تونل برداشت معلق

olive harvester combine 2 min

اصول و عملکرد کمباین برداشت زیتون با تونل برداشت معلق

استفاده از کمباین برداشت

این مدل کمباین برداشت زیتون برای محصولاتی استفاده می شود که به صورت متراکم و فوق متراکم کشت شده باشند. برای نمونه می توان زیتون، انگور و یا بادام را نام برد که با این مدل کمباین برداشت می توان این محصولات را برداشت نمود.

کمباین برداشت زیتون

کمباین برداشت زیتون

در باغ های کشت متراکم و فوق متراکم برای استفاده از کمباین برداشت زیتون، باغ باید مناسب برداشت مکانیزه کشت و تربیت شده باشد. یعنی فاصله ردیف ها مناسب عبور کمباین باشد و هم چنین ارتفاع درختان کمتر از 3 متر و پهنای تاج درختان کمتر از 1.5 متر باشد و درختان تک تنه و دارای تنه ای عاری از هر گونه پا جوش و یا علف هرز بلند اطراف تنه باشند. تربیت این درختان از نظر ابعاد و هم چنین تمیز نمودن پای درخت همگی با هدف آماده سازی درخت برای جای گیری در تونل برداشت کمباین انجام می شود به نحوی که سینی های انتقال محصول آسیب نبینند.

تونل برداشت چیست؟

تونل برداشت در کمباین برداشت زیتون عبارت است از یک چهار چوب فلزی به شکل مکعب مستطیل ایستاده با ارتفاعی تقریبا برابر با 2.5 تا 3 متر و عرض 0.75 تا 100 سانتی متر که در وسط دستگاه قرار دارد و با عبور کمباین از روی ردیف های کشت، درختان از داخل این تونل گذر می کنند.

تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

عمل برداشت محصول از درخت با کمباین برداشت زیتون داخل این تونل انجام می شود به صورتی که تعدادی کمان آرکی شکل روبروی هم قرار دارند که در وسط تونل تعدادی در سمت چپ و تعدادی در سمت راست قرار گرفته اند. هنگام عبور کمباین برداشت، درخت از وسط این دو سری کمان گذر می کند. این کمان ها با سرعت بالا به چپ و راست حرکت کرده و باعث لرزش درخت می شوند.

نحوه قرار گیری کمان ها و انگشتی ها در تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

نحوه قرار گیری کمان ها و انگشتی ها در تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

با لرزش درخت محصول پایین ریخته و روی سینی های انتقال کمباین برداشت زیتون که از جنس پلاستیک مخصوص می باشد می ریزند. این سینی ها به تعداد فراوان در سمت چپ و راست تونل برداشت به صورت متحرک قرار دارند. به طوری که وقتی تنه درخت وارد تونل می گردد این سینی های پلاستیکی از چپ و راست تنه را پوشانده و اجازه سقوط محصول بر روی زمین را نمی دهند و هم زمان حرکت کرده و محصول را به انتهای کمباین برداشت و جایی که فنجانی ها جهت اتقال محصول برداشت شده به مخزن قرار دارند منتقل می کنند.

سیستم انتقال محصول برداشت شده در کمباین برداشت زیتون

سیستم انتقال محصول برداشت شده در کمباین برداشت زیتون

با انتقال محصول از سینی های پایین به فنجانی های انتقال، فن پایین با دمیدن هوا به محصول باعث جدایش برگ و گرد و غبار از محصول شده و محصول روی فنجانی ها ریخته و به بالا منتقل می گردد. در بالای کمباین برداشت بسته به مدل، محصول می تواند داخل مخزن ریخته شود و یا توسط یک بازوی انتقال دیگر به تریلری که توسط تراکتور و یا وسیله دیگر در کنار کمباین در حرکت است منتقل شود.

تخلیه محصول برداشت شده

تخلیه محصول برداشت شده

در بالای کمباین برداشت نیز ممکن است فن دوم برای تمیز کردن بیشتر محصول هنگام ریختن به داخل مخزن به کار گرفته شود که این مورد طبق سفارش مشتری می باشد.

اگر محصول زیتون و یا بادام باشد و درختان پر محصول باشند گاها انگشتی هایی نیز در کنار کمان های آرکی شکل بکار گرفته می شوند که با حرکت در لابلای درخت باعث ریزش بهتر و بیشتر محصول می گردند و عملکرد برداشت را افزایش می دهند.

تمامی اعمال برداشت و کنترل کمباین برداشت زیتون از طریق سیستم های کنترل به صورت جوی استیک و یا سیستم های الکترونیکی از داخل کابین انجام می شود. طراحی این دستگاه به شکلی است که کابین دقیقا در مرکز دستگاه قرار دارد. این امر باعث می شود که اپراتور دید بهتری برای حرکت روی ردیف های کشت داشته باشد و به اپراتور میدان دید بهتر و کنترل بهتری روی حرکت کمباین می دهد.

سیستم کنترل کمباین برداشت زیتون

سیستم کنترل کمباین برداشت زیتون

هم چنین با توجه به ارتفاع زیاد کمباین برداشت زیتون جهت عبور بهتر در اراضی شیب دار و یا راحتی تردد در جاده ها معمولا اکسل دستگاه را روی سیلندرهای هیدرولیکی قرار می دهند به طوری که در هنگام کار در حین عملیات برداشت جک ها بالا آمده و ارتفاع تونل برداشت بیشتر می شود و عملیات برداشت به سادگی انجام می شود و در هنگام تردد در جاده ها اتاقک برداشت و کابین توسط سیلندرهای هیدرولیکی روی اکسل پایین آمده و ارتفاع دستگاه را کم می کنند تا حرکت در جاده راحت تر شده و اپراتور دید بهتری داشته باشد.

سیستم آونگی تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

سیستم آونگی تونل برداشت کمباین برداشت زیتون

در اراضی شیب دارجک ها می توانند با تراز کردن کمباین برداشت همیشه کابین را در سطحی افقی قرار دهند و از آنجایی که تونل برداشت نیز در حین کار به صورت معلق و آونگی می باشد همیشه در حالت عمود بر سطح بوده و در اراضی شیب دار به راحتی عملیات برداشت انجام می شود.

کمباین برداشت زیتون

کمباین برداشت زیتون

علاقه مندان به آشنایی بیشتر با این سیستم ها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به صورت فیلم و یا عکس همراه با توضیحات با شماره های مندرج در سایت با ما در ارتباط باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *