مزایا و معایب قیچی هرس شارژی (الکتریکی)

 توضیحاتی پیرامون عملکرد آنها

 

روی سخن با قیچی های شارژی اروپائی و هوشمند است که از سال ۸۶ وارد کشور شده و قیچی های شارژی تایوانی و چینی بدلیل کیفیت و کارایی پایین خارج از این بحث هستند.

قیچی های شارژی دارای یک IC برنامه ریزی شده هستند که کلیه عملیات قیچی اعم از اعلام زمان سرویس قیچی (معمولا بعد از حدودا۳۰۰.۰۰۰ برش) زمان شارژ باطری.میزان شارژ باطری.دمای درون قیچی.تعداد برش.را به اوپراتور و تعداد برش ها روی شاخه های نازک و یا ضخیم و یا ایراد احتمالی را پس از اتصال به کامپیوتر و نرم افزار مربوطه به سرویس کار روی سیستم نشان میدهد.

قیچی ها معمولا تا ۵/۳ سانت را بسته به تخلخل شاخه برش می زنند و در صورتی که هرسکار اصرار به برش شاخه ها بیش از حد توان قیچی کند و یا یک شاخه ضخیم را در چند نوبت برش بزند دنده های کرانویل و پینیونی که محرک تیغه برش قیچی می باشد خرده شده و یا به اصطلاح کچل می شود که بایستی تعویض شود که خود یک تعمیر اساسی برای قیچی و با هزینه بسیار بالا بدلیل بالا بودن نرخ ارز و همچنین تعمیرات تخصصی برای هرسکار در بر خواهد داشت.

اگر هرسکار دارای مقداری دانش فنی باشد و با قیچی مدارا کند و اصول اولیه را رعایت کند و سرویس ها را بموقع انجام دهد تازمانی که باطری مستهلک نشود قیچی کار خواهد کرد.

رعایت مواردی همچون شارژ و دشارژ باطری در زمان خواب قیچی به طول عمر باطری کمک خواهد کرد.این قیچی ها دارای وزنی کمتر از یک کیلوگرم بوده و باطری آنها بسته به جنس باطری لیتیوم یا نیکل بترتیب می‌توانند وزنی حدود ۱.۵ کیلو و ۳کیلو داشته باشند.ارتباط قیچی و باطری از طریق سیستم هوشمند یا همان کنترلر انجام می شود.

در بدنه این قیچی ها موتور الکتریکی وجود دارد که با دور حدودا ۱۸.۰۰۰ دور در دقیقه  می چرخد و یک گیربکس سیاره ای این دور را به ۱۲۰ دور در دقیقه می رساند با کاهش دور کشتاور بالا رفته وقدرت به یک پینیونی منتقل شده و پینیون یک کرانویل نیم دایره را می گرداند کرانویل به تیغه متحرک قیچی وصل شده و با هر اشاره شاسی کرانویل و پینیون نیم دور زده و تیغه بسته می شود و سپس موتور برعکس چرخیده و مراحل برعکس تکرار و دهانه قیچی باز میشود.

این قیچی ها بسیار سبک و دارای کارایی بالایی هستند و بدلیل قابل حمل بودن کل سیستم در هر نقطه بسیار مناسب یک باغدار می باشد.

طول عمر باطری ها در شرایط ایده آل حدودا ۵-۷ سال می باشد که هم باطری لیتیوم و هم باطری نیکل بسته به نوع برند و مرغوب بودن آن قیمتهای متفاوتی دارند بعنوان مثال یک پک  باطری لیتیوم با جنس اصلی و مرغوب و یا نیکل قیمتی حداقل ۳-۵ میلیون تومان خواهند داشت که برای پنج تا هفت سال حداکثر کار خواهد کرد.

اما در یک کشور اروپایی پیشرفته دستمزد یک هرسکار متخصص حدودا ۲۰ یورو در ساعت می باشد و برایش می صرفد که روزی پنج یورو در مجموع برای ابزارش هزینه کند.

یک دست کرانویل و پینیون حدودا قیمتی بین ۸۰-۱۲۰ یورو دارد.

یک سیم رابط بین باطری و قیچی حدودا ۴۵ یورو می‌باشد.

یک سرویس کامل قیچی با تعویض اورینگ ها و‌ گریس نسوز داخل آن هزینه ای بالغ بر ۶۰۰.۰۰۰ تومان را خواهد داشت.

اما این قیچی ها عمدتا بدون بازو هستند هرچند مدلهای بازو دار هم در برخی برندها تولید میشود.

اما از دیگر معایب این قیچی ها که به وارد کننده آن بر میگردد نبود خدمات پس از فروش قوی و نیروی آموزش دیده برای تعمیرات آنها بدلیل واردات محدود آن و مقرون بصرفه نبودن برای وارد کننده نسبت به شارژ انبار و هزینه برای آموزش نیروی متخصص کند چون واردات و خریداران محدود و هزینه کردن برای تعداد کم مقرون بصرفه نخواهد بودو عمده دلیل تمام معایب بدلیل نرخ ارز بالا.بالا بودن قیمت تمام شده.بالا بودن قیمت قطعات.بالا بودن هزینه سرویس می باشد.اما در صورتی که کسی تمایل به خرید این قیچی ها داشته باشد به این نکته توجه کند که در شرایط کشور ما برای باغات کمتر از دو هکتار مناسب خواهد بود.هکتار بالا برابر است با تعداد برش بالا و چند سرویس در طول یک دوره و هزینه های بالا برای سرویس.

قیچی های شارژی اروپایی که در گذشته وارد کشور شده تند بترتیب تعداد واردات و فراوانی برند های زیر هستند:

Hispaes. Spain

Coima.  Italy

Felco.Swiss

Campagnola.Italy

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص  سیستم داخلی قیچی های شارژی و یا جزییات بیشتر لطفا با ما در ارتباط باشند.

خدابنده لو-شرکت پویا گندم طلایی

۰۲۱-۶۶۱۲۰۶۴۸